Church of Our Lady - Manannah

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
You are here: Liturgical Responsibilities

Liturgy Schedule

Schedule Nov - Dec 17

E-mail Print

Nov. 4th    – 4:00 p.m. – MS – J. Becker & H. Weiss     LI – M. Wallace    LII – J. Topp

            EM – J. Topp, M. Wallace, T. Wallace  

            U/G – M. Wuertz & M. McCann       GB – Ray Berg    

Nov. 5th    – 8:30 a.m.  MS- N. Laidlaw & A. Holmberg         LI – R. Klassen       LII – D. Lipinski    

            EM – D. Lipinski, J. Schmitz, M. Kalkbrenner, S. Euerle, R. Knisley   

            U/G – K. & P. Stiegen        GB – Dan & Jessica Berg Family   

Nov. 11th    - 4:00 p.m. – MS-  K. & A. Topp        LI – A. Schmitz     LII – S. Wallace      

            EM – B. Schmitz, V. Peschon, K. Wallace           

U/G – B. & V. Peschon           GB – Jerry & Mary Binsfeld           

Nov. 12th    8:30 a.m. - MS – B. Raddatz & S. Geislinger             LI – J. Geislinger      LII – S. Carlson               

            EM – S. Carlson, C. Geislinger, J. Johnson, J. Moudry, D. Anderson                   

U/G – F. Vossen & R. Knisley                 GB – Janna Bjur Family                                           

Nov. 18th      - 4:00 p.m. – MS – A. & M. Lipinski         LI – D. McCann       LII – T. Nistler    

            EM – D. McCann, S. Garvey, T. Nistler   

            U/G –  B. Haag & J. Wuertz                       GB – Henry & Patricia Brandel           

Nov 19th     – 8:30 a.m.  - MS – K. Ball & M. Overson          LI – T. Drange     LII – S. Knisley                  

            EM –R. Knisley, D. Lipinski, M. Kalkbrenner, S. Euerle, J. Schmitz                 

U/G – G. & S. Euerle                          GB – Jody Braatz Family   

Thanksgiving Mass – Wed, Nov. 22nd at 7:00 p.m.

            Ministries will be done by students & teachers.

Nov. 25th    – 4:00 p.m. – MS –P. Finger & C. Becker            LI – J. Haag      LII – M. Wallace     

            EM – J. & B. Haag, M. Wallace             

U/G – A. & D. Lang                   GB – Jim & Donna Caron            

Nov 26th    – 8:30 a.m.   – MS – R. & J. Geislinger             LI – M. Holmberg            LII – R. Klassen         

            EM – C. Geislinger, J. Moudry, J. Johnson, S. Carlson, D. Anderson                    

U/G – D. & B. Laabs                GB – Garry & Sue Carlson        

Dec. 2nd  – 4:00 p.m. – MS – K. & A. Topp           LI – T. Nistler            LII – S. Wallace  

            EM – T. Nistler, T. Wallace, B. Schmitz        

            U/G – B. & A. Schmitz                 GB – Jeanie Crusoe Family       

Dec. 3rd     – 8:30 a.m. – MS – T. McCann & E. Thyen         LI – M. Holmberg        LII – T. Drange    

            EM – R. Knisley, D. Lipinski, M. Kalkbrenner, S. Euerle, J. Schmitz           

            U/G – G. & S. Euerle           GB – Lori Crusoe     

Dec. 7th – 7:00 p.m. Immaculate Conception -  MS – A. & M. Lipinski           LI – D. Lipinski         LII – S. Knisley   

            EM – J. Topp, D. Lipinski, J. Moudry       

            U/G – M. Wuertz & M. McCann                GB – Britney Czech         

Dec. 9th     – 4:00 p.m. – MS – H. Weiss & J. Becker           LI – D. McCann      LII – J. Topp   

            EM – D. McCann, J. Topp, V. Peschon     

            U/G – P. & L. Becker               GB – Keith & Sandi Deadrick        

Dec. 10th     – 8:30 a.m.      – MS – A. Holmberg & B. Raddatz          LI – R. Klassen       LII – S. Carlson    

            EM – S. Carlson, D. Anderson, J. Johnson, J. Moudry, K. Wallace      

            U/G – K. & P. Stiegen                        GB – Ralph & Terri Drange      

Dec. 16th  – 4:00 p.m. – MS – A. & M. Lipinski         LI – J. Haag    LII – A. Schmitz   

            EM – J. & B. Haag, B. Schmitz   

            U/G – R. & J. Lipinski                GB – Duane & Codey Fester Family           

Dec. 17th     – 8:30 a.m.   – MS –S. Geislinger & K. Ball         LI – J. Geislinger          LII – T. Drange   

            EM – C. Geislinger, R. Knisley, M. Kalkbrenner, S. Euerle, J. Schmitz     

            UG – R. Knisley & F. Vossen                    GB – Greg & Sharon Euerle

Dec. 23rd – 4:00 p.m. MS – K & A. Topp       LI – M. Wallace    LII – T. Nistler

            EM – T. Nistler, M. Wallace, D. McCann

            U/G – A. & D. Lang           GB - Wes & Becky Finger Family

Dec. 24th – No 8:30 a.m. Mass

Christmas Masses – Christmas Eve - 6:00 p.m., Christmas Day – 8:30 a.m. – Please let Julie know if you are available for either of the Masses.      

Dec. 30th – 4:00 p.m. – MS – P. Finger & C. Becker     LI – J. Haag    LII – J. Topp

            EM – J. & B. Haag, J. Topp

            U/G – J. Wuertz & B. Haag         GB – Joe & Luann Flanders Family

Dec. 31st – 8:30 a.m. – MS – M. Overson & T. McCann    LI – J. Geislinger     LII – M. Holmberg

            EM – D. Anderson, J. Johnson, J. Moudry, D. Lipinski, T. Wallace

            U/G – D. & B. Laabs        GB – Josh & Stacy Flanders Family

Jan 1st New Year’s Day at 8:30 a.m.

            MS – R. & J. Geislinger    LI – S. Knisley    LII – D. Lipinski

            EM – D. Lipinski, S. Garvey, J. Moudry

            U/G – B. & A. Schmitz           GB – Pat Foley 

Schedule

E-mail Print

July 8th   – 4:00 p.m. – MS – J. Becker & J. Geislinger     LI – J. Haag    LII – J. Topp

            EM – J. & B.  Haag, V. Peschon,

            U/G – B. & V. Peschon       GB – Charon & June Tierney   

July 9th   – 8:30 a.m.  MS- E. Thyen & B. Raddatz         LI – S. Carlson       LII – D. Lipinski   

            EM – S. Carlson, D. Lipinski, J. Moudry, R. Knisley, J. Johnson

            U/G – R. Knisley & F. Vossen        GB – Russ & Heather Thyen Family

July 15th  - 4:00 p.m. – MS-  K. & A. Topp        LI – B. Thomes    LII – S. Wallace      

            EM – D. McCann, M. Wallace, J. Topp          

U/G – A. & D. Lang           GB – Kevin & Shannan Topp Family          

July 16th  8:30 a.m. - MS – E. Plantenberg & A. Holmberg             LI – M. Holmberg      LII – R. Klassen               

            EM – D. Moudry, D. Anderson, M. Kalkbrenner, J. Schmitz, S. Euerle                 

U/G – D. & B. Laabs                GB – Dan & Bonnie Topp                                         

July 22    - 4:00 p.m. – MS – R. & S. Geislinger        LI – J. Geislinger       LII – A. Schmitz    

            EM – B. Schmitz, C. Geislinger, V. Peschon  

            U/G –  P. & L Becker                       GB – Sean & Kelsi Topp         

July 23rd   – 8:30 a.m.  - MS – K. Ball & N. Laidlaw         LI – T. Drange    LII – S. Knisley                

            EM –J. Moudry, R. Knisley, J. Johnson, S. Carlson, J. Schmitz                

U/G – K. & P. Stiegen                         GB – Vic & JoAnn Topp

July 29th  – 4:00 p.m. – MS –A. & M. Lipinski           LI – M. Wallace      LII – D. McCann     

            EM – M. Wallace, D. McCann, T. Nistler            

U/G – R. & J. Lipinski                 GB – David & Sue Wallace & Michaela           

July 30th  – 8:30 a.m.   – MS – H. Euerle & P Finger            LI – D. Moudry          LII – D. Lipinski        

            EM – D. Moudry, D. Lipinski, D. Anderson, M. Kalkbrenner, S. Euerle                  

U/G – G. & S. Euerle               GB – Fran & Lisa Vossen Family       

Aug. 5th        – 4:00 p.m. – MS – C. Becker & J. Geislinger           LI – J. Haag           LII – T. Nistler  

            EM – J. & B. Haag, V. Peschon      

            U/G – M. Wuertz & M. McCann                 GB – Tyler & Karlene Wallace     

Aug 6th   – 8:30 a.m. – MS – M. Overson & T. McCann        LI – R. Klassen       LII – S. Carlson    

            EM – S. Carlson, J. Moudry, R. Knisley, J. Jonson, D. Lipinski          

            U/G – F. Vossen & R. Knisley          GB – Jeff & Julie Wendroth Family   

Aug. 12th     – 4:00 p.m. MS – A. & K. Topp          LI – B. Thomes         LII – J. Topp  

            EM – K. Wallace, J. Topp, B. Schmitz      

            U/G – B. & A. Schmitz               GB – Mark 7 Roberta Wendroth        

Aug. 13th   – 8:30 a.m.  – MS – E. Thyen & B. Raddatz             LI – T. Drange          LII – M. Holmberg      

            EM – J. Schmitz, D. Moudry, M. Kalkbrenner, S. Euerle, D. Anderson           

            U/G – D. & B. Laabs       GB – Bridget Whitcomb Family   

Aug. 15th – 7 p.m. Mass   MS – A. & M. Lipinski    LI – D. McCann   LII – S. Knisley

            EM – D. McCann, T. Wallace, S. Garvey

            U/G – B. Haag & J. Wuertz      GB- Ushers   

Aug. 19th   – 4:00 p.m. – MS – R. & S. Geislinger          LI – J. Geislinger           LII – A. Schmitz  

            EM – B. Schmitz, C. Geislinger, T. Nistler    

            U/G – B. & V. Peschon              GB – Gerald & Cindy Whitcomb      

Aug. 20th   – 8:30 a.m.      – MS – E. Plantenberg & A. Holmberg         LI – S. Carlson         LII – D. Moudry   

            EM – S. Carlson, D. Moudry, J. Johnson, R. Knisley, J. Moudry     

            U/G – K. & P. Stiegen                        GB – Jim & Missy Whitcomb    

Aug. 26th     – 4:00 p.m. – MS – A. & K. Topp        LI – J. Haag    LII – S. Wallace  

            EM – J. & B. Haag, K. Wallace  

            U/G – A. & D. Lang                GB – Tyler Whitcomb & Ivy Honer         

Aug. 27th   – 8:30 a.m.   – MS –K. Ball & N. Laidlaw         LI – T. Drange          LII – D. Lipinski  

            EM – D. Lipinski, J. Schmitz, S. Euerle, D. Anderson, M. Kalkbrenner   

            UG – G. & S. Euerle                    GB – Meinrad, Dolores & Leon Wiechmann     

Sept. 2nd  – 4:00 p.m. – MS – A. & M. Lipinski         LI – M. Wallace      LII – T. Nistler

            EM – M. Wallace, T. Nistler, J. Topp

            U/G – R. & J. Lipinski       GB – Joe Wojtanowitz Family  

Sept. 3rd  – 8:30 a.m. – MS – M. Overson & T. McCann      LI – M. Holmberg        LII – S. Knisley

            EM – D. McCann, J. Johnson, R. Knisley, J. Moudry, B. Schmitz

            U/G – B. & A. Schmitz     GB – Merry Wojtanowitz Family  

Schedule

E-mail Print

May. 6th  – 4:00 p.m. – MS – C. Becker & M. Lipinski     LI – J. Haag    LII – J. Topp

            EM – J. Haag, V. Peschon, J. Topp 

            U/G – B. & V. Peschon       GB – Josh & Hailey Schumacher Family  

May. 7th  – 8:30 a.m.  MS- A. Holmberg & K. Ball        LI – M. Holmberg      LII – D. Moudry  

            EM – D. Moudry, J. Johnson, J. Schmitz, D. Anderson, J. Moudry

            U/G – D. & B. Laabs       GB – First Communion Class

May. 13th - 4:00 p.m. – MS-  K. & A. Topp        LI – B. Thomes    LII – S. Wallace      

            EM – D. McCann, K. Wallace, T. Nistler          

U/G – M. Wuertz & M. McCann          GB – Barry & Mary Schultz         

May. 14th 8:30 a.m. - MS – P. Finger & H. Euerle            LI – T. Drange              LII – D. Lipinski              

            EM – S. Euerle, D. Lipinski, S. Carlson, M. Kalkbrenner, R. Knisley                

U/G – G. & S. Euerle                GB – Brandon & Lisa Schultz Family                                        

May. 20th    - 4:00 p.m. – MS – A. Lipinski & J. Becker       LI – T. Nistler      LII – A. Schmitz    

            EM – B. Schmitz, J. & B. Haag

            U/G –  B. Haag & J. Wuertz                       GB – Dan & Sheri Schumacher Family        

Mat. 21st  – 8:30 a.m.  - MS – S. Geislinger & T. McCann        LI – J .Geislinger    LII – S. Knisley                

            EM –C. Geislinger, J. Johnson, J. Moudry, D. Anderson, S. Euerle               

U/G – K. & P. Stiegen                         GB – Graduates

May. 27th – 4:00 p.m. – MS –A. & K. Topp          LI – M. Wallace      LII – R. Klassen     

            EM – M. Wallace, T. Wallace, J. Topp           

U/G – A. & D. Lang                GB – Rosie Schumacher          

May. 28th – 8:30 a.m.   – MS – B. Raddatz & E. Thyen           LI – D. Moudry          LII – S. Carlson       

            EM – D. Moudry, S. Carlson, R. Knisley, J. Schmitz, M. Kalkbrenner                  

U/G – F. Vossen & R. Knisley              GB – Mark Shepersky      

June 3rd       – 4:00 p.m. – MS – J. & R. Geislinger           LI – D. McCann          LII – J. Topp

            EM – D. McCann, J. Topp, C. Geislinger    

            U/G – P. & L Becker                GB – Mary Stencel    

June 4th  – 8:30 a.m. – MS – M. Overson & E. Plantenberg        LI – M. Holmberg      LII – D. Lipinski   

            EM – D. Lipinski, J. Moudry, J. Johnson, D. Anderson, B. Schmitz         

            U/G – B. & A. Schmitz         GB – Troy & Kim Soine Family  

June 10th    – 4:00 p.m. MS – A. & M. Lipinski          LI – J. Haag        LII – S. Wallace  

            EM – J. & B. Haag, S. Garvey     

            U/G – R. & J. Lipinski               GB – Hank & Beth Springer       

June 11th  – 8:30 a.m.  – MS – K. Ball & A. Holmberg             LI – T. Drange          LII – S. Knisley     

            EM – J. Schmitz, D. Moudry, M. Kalkbrenner, S. Euerle          

            U/G – D. & B. Laabs       GB – Joe & Diane Springer Family  

June 17th  – 4:00 p.m. – MS – K. & A. Topp         LI – B. Thomes          LII – A. Schmitz  

            EM – B. Schmitz, T. Nistler, V. Peschon    

            U/G – B. & V. Peschon              GB – Tammy Stoffer Family      

June 18th  – 8:30 a.m.      – MS – N. Laidlaw & E. Thyen        LI – M. Holmberg        LII – R. Klassen  

            EM – R. Knisley, J. Moudry, D. Anderson, J. Johnson, T. Wallace    

            U/G – G. & S. Euerle                          GB – Kevin & Pam Stiegen   

June 24th    – 4:00 p.m. – MS – S. Geislinger & C. Becker       LI – J. Geislinger    LII – D. McCann

            EM – C. Geislinger, D. McCann, K. Wallace  

            U/G – M. Wuertz & M. McCann               GB – Greg & Brenda Thielen & Doris        

June 25th  – 8:30 a.m.   – MS –P. Finger & T. McCann         LI – T. Drange          LII – S. Carlson

            EM – S. Carlson, S. Euerle, D. Moudry, M. Kalkbrenner, D. McCann  

            UG – K. & P. Stiegen                   GB – Bruce & Kim Thomes    

July 1st – 4:00 p.m. – MS – A. & M. Lipinski         LI – M. Wallace      LII – T. Nistler

            EM – M. Wallace, T. Nistler, B. Haag

            U/G – B. Haag & J. Wuertz      GB – Gary & Karen Thompson Family

July 2nd – 8:30 a.m. – MS – M. Overson & H. Euerle      LI – D. Moudry       LII – S. Knisley

            EM – D. Moudry, S. Euerle, J. Schmitz, D. Lipinski, J. Schmitz

            U/G – B. & A. Schmitz     GB – Ben & Emily Thonvold

Schedule

E-mail Print

May. 6th  – 4:00 p.m. – MS – C. Becker & M. Lipinski     LI – J. Haag    LII – J. Topp

            EM – J. Haag, V. Peschon, J. Topp 

            U/G – B. & V. Peschon       GB – Josh & Hailey Schumacher Family  

May. 7th  – 8:30 a.m.  MS- A. Holmberg & K. Ball        LI – M. Holmberg      LII – D. Moudry  

            EM – D. Moudry, J. Johnson, J. Schmitz, D. Anderson, J. Moudry

            U/G – D. & B. Laabs       GB – First Communion Class

May. 13th - 4:00 p.m. – MS-  K. & A. Topp        LI – B. Thomes    LII – S. Wallace      

            EM – D. McCann, K. Wallace, T. Nistler          

U/G – M. Wuertz & M. McCann          GB – Barry & Mary Schultz         

May. 14th 8:30 a.m. - MS – P. Finger & H. Euerle            LI – T. Drange              LII – D. Lipinski              

            EM – S. Euerle, D. Lipinski, S. Carlson, M. Kalkbrenner, R. Knisley                

U/G – G. & S. Euerle                GB – Brandon & Lisa Schultz Family                                        

May. 20th    - 4:00 p.m. – MS – A. Lipinski & J. Becker       LI – T. Nistler      LII – A. Schmitz    

            EM – B. Schmitz, J. & B. Haag

            U/G –  B. Haag & J. Wuertz                       GB – Dan & Sheri Schumacher Family        

Mat. 21st  – 8:30 a.m.  - MS – S. Geislinger & T. McCann        LI – J .Geislinger    LII – S. Knisley                

            EM –C. Geislinger, J. Johnson, J. Moudry, D. Anderson, S. Euerle               

U/G – K. & P. Stiegen                         GB – Graduates

May. 27th – 4:00 p.m. – MS –A. & K. Topp          LI – M. Wallace      LII – R. Klassen     

            EM – M. Wallace, T. Wallace, J. Topp           

U/G – A. & D. Lang                GB – Rosie Schumacher          

May. 28th – 8:30 a.m.   – MS – B. Raddatz & E. Thyen           LI – D. Moudry          LII – S. Carlson       

            EM – D. Moudry, S. Carlson, R. Knisley, J. Schmitz, M. Kalkbrenner                  

U/G – F. Vossen & R. Knisley              GB – Mark Shepersky      

June 3rd       – 4:00 p.m. – MS – J. & R. Geislinger           LI – D. McCann          LII – J. Topp

            EM – D. McCann, J. Topp, C. Geislinger    

            U/G – P. & L Becker                GB – Mary Stencel    

June 4th  – 8:30 a.m. – MS – M. Overson & E. Plantenberg        LI – M. Holmberg      LII – D. Lipinski   

            EM – D. Lipinski, J. Moudry, J. Johnson, D. Anderson, B. Schmitz         

            U/G – B. & A. Schmitz         GB – Troy & Kim Soine Family  

June 10th    – 4:00 p.m. MS – A. & M. Lipinski          LI – J. Haag        LII – S. Wallace  

            EM – J. & B. Haag, S. Garvey     

            U/G – R. & J. Lipinski               GB – Hank & Beth Springer       

June 11th  – 8:30 a.m.  – MS – K. Ball & A. Holmberg             LI – T. Drange          LII – S. Knisley     

            EM – J. Schmitz, D. Moudry, M. Kalkbrenner, S. Euerle          

            U/G – D. & B. Laabs       GB – Joe & Diane Springer Family  

June 17th  – 4:00 p.m. – MS – K. & A. Topp         LI – B. Thomes          LII – A. Schmitz  

            EM – B. Schmitz, T. Nistler, V. Peschon    

            U/G – B. & V. Peschon              GB – Tammy Stoffer Family      

June 18th  – 8:30 a.m.      – MS – N. Laidlaw & E. Thyen        LI – M. Holmberg        LII – R. Klassen  

            EM – R. Knisley, J. Moudry, D. Anderson, J. Johnson, T. Wallace    

            U/G – G. & S. Euerle                          GB – Kevin & Pam Stiegen   

June 24th    – 4:00 p.m. – MS – S. Geislinger & C. Becker       LI – J. Geislinger    LII – D. McCann

            EM – C. Geislinger, D. McCann, K. Wallace  

            U/G – M. Wuertz & M. McCann               GB – Greg & Brenda Thielen & Doris        

June 25th  – 8:30 a.m.   – MS –P. Finger & T. McCann         LI – T. Drange          LII – S. Carlson

            EM – S. Carlson, S. Euerle, D. Moudry, M. Kalkbrenner, D. McCann  

            UG – K. & P. Stiegen                   GB – Bruce & Kim Thomes    

July 1st – 4:00 p.m. – MS – A. & M. Lipinski         LI – M. Wallace      LII – T. Nistler

            EM – M. Wallace, T. Nistler, B. Haag

            U/G – B. Haag & J. Wuertz      GB – Gary & Karen Thompson Family

July 2nd – 8:30 a.m. – MS – M. OMay. 6th  – 4:00 p.m. – MS – C. Becker & M. Lipinski     LI – J. Haag    LII – J. Topp

            EM – J. Haag, V. Peschon, J. Topp 

            U/G – B. & V. Peschon       GB – Josh & Hailey Schumacher Family  

May. 7th  – 8:30 a.m.  MS- A. Holmberg & K. Ball        LI – M. Holmberg      LII – D. Moudry  

            EM – D. Moudry, J. Johnson, J. Schmitz, D. Anderson, J. Moudry

            U/G – D. & B. Laabs       GB – First Communion Class

May. 13th - 4:00 p.m. – MS-  K. & A. Topp        LI – B. Thomes    LII – S. Wallace      

            EM – D. McCann, K. Wallace, T. Nistler          

U/G – M. Wuertz & M. McCann          GB – Barry & Mary Schultz         

May. 14th 8:30 a.m. - MS – P. Finger & H. Euerle            LI – T. Drange              LII – D. Lipinski              

            EM – S. Euerle, D. Lipinski, S. Carlson, M. Kalkbrenner, R. Knisley                

U/G – G. & S. Euerle                GB – Brandon & Lisa Schultz Family                                        

May. 20th    - 4:00 p.m. – MS – A. Lipinski & J. Becker       LI – T. Nistler      LII – A. Schmitz    

            EM – B. Schmitz, J. & B. Haag

            U/G –  B. Haag & J. Wuertz                       GB – Dan & Sheri Schumacher Family        

Mat. 21st  – 8:30 a.m.  - MS – S. Geislinger & T. McCann        LI – J .Geislinger    LII – S. Knisley                

            EM –C. Geislinger, J. Johnson, J. Moudry, D. Anderson, S. Euerle               

U/G – K. & P. Stiegen                         GB – Graduates

May. 27th – 4:00 p.m. – MS –A. & K. Topp          LI – M. Wallace      LII – R. Klassen     

            EM – M. Wallace, T. Wallace, J. Topp           

U/G – A. & D. Lang                GB – Rosie Schumacher          

May. 28th – 8:30 a.m.   – MS – B. Raddatz & E. Thyen           LI – D. Moudry          LII – S. Carlson       

            EM – D. Moudry, S. Carlson, R. Knisley, J. Schmitz, M. Kalkbrenner                  

U/G – F. Vossen & R. Knisley              GB – Mark Shepersky      

June 3rd       – 4:00 p.m. – MS – J. & R. Geislinger           LI – D. McCann          LII – J. Topp

            EM – D. McCann, J. Topp, C. Geislinger    

            U/G – P. & L Becker                GB – Mary Stencel    

June 4th  – 8:30 a.m. – MS – M. Overson & E. Plantenberg        LI – M. Holmberg      LII – D. Lipinski   

            EM – D. Lipinski, J. Moudry, J. Johnson, D. Anderson, B. Schmitz         

            U/G – B. & A. Schmitz         GB – Troy & Kim Soine Family  

June 10th    – 4:00 p.m. MS – A. & M. Lipinski          LI – J. Haag        LII – S. Wallace  

            EM – J. & B. Haag, S. Garvey     

            U/G – R. & J. Lipinski               GB – Hank & Beth Springer       

June 11th  – 8:30 a.m.  – MS – K. Ball & A. Holmberg             LI – T. Drange          LII – S. Knisley     

            EM – J. Schmitz, D. Moudry, M. Kalkbrenner, S. Euerle          

            U/G – D. & B. Laabs       GB – Joe & Diane Springer Family  

June 17th  – 4:00 p.m. – MS – K. & A. Topp         LI – B. Thomes          LII – A. Schmitz  

            EM – B. Schmitz, T. Nistler, V. Peschon    

            U/G – B. & V. Peschon              GB – Tammy Stoffer Family      

June 18th  – 8:30 a.m.      – MS – N. Laidlaw & E. Thyen        LI – M. Holmberg        LII – R. Klassen  

            EM – R. Knisley, J. Moudry, D. Anderson, J. Johnson, T. Wallace    

            U/G – G. & S. Euerle                          GB – Kevin & Pam Stiegen   

June 24th    – 4:00 p.m. – MS – S. Geislinger & C. Becker       LI – J. Geislinger    LII – D. McCann

            EM – C. Geislinger, D. McCann, K. Wallace  

            U/G – M. Wuertz & M. McCann               GB – Greg & Brenda Thielen & Doris        

June 25th  – 8:30 a.m.   – MS –P. Finger & T. McCann         LI – T. Drange          LII – S. Carlson

            EM – S. Carlson, S. Euerle, D. Moudry, M. Kalkbrenner, D. McCann  

            UG – K. & P. Stiegen                   GB – Bruce & Kim Thomes    

July 1st – 4:00 p.m. – MS – A. & M. Lipinski         LI – M. Wallace      LII – T. Nistler

            EM – M. Wallace, T. Nistler, B. Haag

            U/G – B. Haag & J. Wuertz      GB – Gary & Karen Thompson Family

July 2nd – 8:30 a.m. – MS – M. Overson & H. Euerle      LI – D. Moudry       LII – S. Knisley

            EM – D. Moudry, S. Euerle, J. Schmitz, D. Lipinski, J. Schmitz

            U/G – B. & A. Schmitz     GB – Ben & Emily Thonvold

 verson & H. Euerle      LI – D. Moudry       LII – S. Knisley

            EM – D. Moudry, S. Euerle, J. Schmitz, D. Lipinski, J. Schmitz

            U/G – B. & A. Schmitz     GB – Ben & Emily Thonvold

March/April Schedule

E-mail Print

*PLEASE FIND A REPLACEMENT IF YOU ARE UNABLE TO SERVE WHEN SCHEDULED*

Code:MS-Mass Servers;LI-Lector one;LII-Lector two;EM–Eucharistic Minister;UG-Ushers/Greeters;GB-Gift Bearers

 

*MASS SERVERS SHOULD ARRIVE AT LEAST 15 MINUTES BEFORE MASS*

Ash Wednesday, March 1 7:00 p.m.  – MS – A. & M. Lipinski   LI – S. Knisley     LII – S. Wallace

            EM – T. Wallace, M. Wallace, R. Knisley, J. & B. Haag

            U/G – R. & J. Lipinski     GB - Ushers

Mar. 4th  – 4:00 p.m. – MS – K. & A. Topp    LI – J. Haag    LII – B. Thomes

            EM – J. & B. Haag, V. Peschon 

            U/G – B. & V. Peschon       GB – Tony Nistler

Mar. 5th  – 8:30 a.m.  MS- H. Euerle & K. Ball        LI – T. Drange     LII – S. Carlson

            EM – S. Carlson, S. Euerle, R. Knisley, J. Moudry, D. Lipinski

            U/G – G. & S. Euerle       GB – Darrel & Chris Notch Family

Mar. 11th - 4:00 p.m. – MS-  H. Weiss & M. Lipinski       LI – D. McCann    LII – R. Klassen      

            EM – D. McCann, T. Wallace, B. Schmitz          

U/G – A. & D. Lang          GB – Bob & Vicki Peschon        

Mar. 12th 8:30 a.m. - MS – J. & R. Geislinger           LI – J. Geislinger              LII – D. Lipinski              

            EM – C. Geislinger, D. Lipinski, J. Schmitz, S. Garvey, J. Johnson               

U/G – K. & P. Stiegen               GB – Josh & Stacey Overson Family                                       

Mar. 18th    - 4:00 p.m. – MS – A. Lipinski & C. Becker       LI – M. Wallace     LII – J. Topp   

            EM – M. Wallace, J. Topp, T. Nistler   

            U/G –  P. & L Becker                      GB - Eldred Phillipp       

Mar. 19th – 8:30 a.m.  - MS – P. Finger & A. Holmberg                  LI – M. Holmberg   LII – D. Moudry               

            EM –D. Moudry, M. Kalkbrenner, R. Knisley, S. Carlson, D. Anderson              

U/G – R. Knisley & F. Vossen                        GB – Bryan & Heidi Peterson Family

Mar. 25th – 4:00 p.m. – MS –A. & K. Topp          LI – T. Nistler      LII – A. Schmitz    

            EM – T. Nistler, B. Schmitz, K. Wallace           

U/G – M. McCann & M. Wuertz               GB – Francis Pistulka         

Mar. 26th – 8:30 a.m.   – MS – T. McCann & E. Thyen          LI – S. Knisley         LII – T. Drange      

            EM – J. Moudry, S. Euerle, J. Johnson, J. Schmitz, S. Garvey                 

U/G – D. & B. Laabs             GB – Hannah Plantenberg Family     

April 1st      – 4:00 p.m. – MS – A. Lipinski & J. Becker          LI – J. Haag          LII – S. Wallace

            EM – J. & B. Haag, J. Topp   

            U/G – B. Haag & J. Wuertz               GB – John & Carol Plantenberg   

April 2nd – 8:30 a.m. – MS – S. Geislinger & B. Raddatz        LI – J. Geislinger            LII – S. Carlson  

            EM – C. Geislinger, D. Moudry, S. Carlson, M. Kalkbrenner, B. Schmitz        

            U/G – B. & A. Schmitz         GB – Trent & Sarah Raddatz Family

April 8th   – 4:00 p.m. MS – M. Lipinski & H. Weiss          LI – B. Thomes       LII – D. McCann

            EM – D. McCann, T. Wallace, V. Peschon    

            U/G – R. & J. Lipinski               GB – Curt & Kristin Rome Family      

April 9th – 8:30 a.m.  – MS – H. Euerle & M. Overson            LI – M. Holmberg          LII – D. Moudry    

            EM – D. Moudry, S. Euerle, R. Knisley, D. Lipinski, J. Johnson        

            U/G – G & S Euerle       GB – Jami & Tasha Rothstein Family

Holy Week and Easter we ask that you let Julie know when you are available to help with the various ministries.        

April 22nd     – 4:00 p.m. – MS – K. & A. Topp         LI – T. Nistler          LII – R. Klassen  

            EM – T. Nistler, J. & B. Haag  

            U/G – A. & D. Lang             GB – Jiggs & DeAnn Rothstein     

April 23rd – 8:30 a.m.      – MS – A. Holmberg & E. Plantenberg       LI – T. Drange       LII – D. Lipinski

            EM – J. Moudry, D. Lipinski, S. Garvey, J. Schmitz, D. Anderson   

            U/G – K. & P. Stiegen                        GB – James Schmit  

April 29th   – 4:00 p.m. – MS – A. Lipinski & E. Thyen      LI – M. Wallace   LII – A. Schmitz

            EM – B. Schmitz, J. Topp, M. Wallace

            U/G – P. & L. Becker              GB – Bernie & Aggie Schmitz       

April 30th – 8:30 a.m.    – MS –R. & J. Geislinger         LI – J. Geislinger          LII – S. Carlson

            EM – C. Geislinger, R. Knisley, S. Carlson, S. Euerle, M. Kalkbrenner  

            UG – R. Knisley & F. Vossen                  GB – Greg Schmitz   

Page 1 of 3

  • «
  •  Start 
  •  Prev 
  •  1 
  •  2 
  •  3 
  •  Next 
  •  End 
  • »
We have 50 guests online